Европейски Ден на Предприемача
Начало Регистрация Програма Презентации Организатори Спонсори Полезни връзки За контакти BG EN

ПРЕДСТАВЯНЕ НА УСПЕШНИ ПРАКТИКИ НА ОФИС ЗА ТЕХНОЛОГИЧЕН ТРАНСФЕР "ИНОВАТИВЕН КАПИТАЛ"

Зала РУЕН, 17 Октомври 2014 г., Час: 9:00 – 10:30

ПРОГРАМА

Представяне на ОТТ "Иновативен капитал". Представяне на успешни практики на Офис за технологичен трансфер "Иновативен капитал":

  • Модул за диагностика на окачването на автомобили, Николай Ташев, Диагностични Системи и Технологии (ДСТ)
  • Baggii, Любомир Янчев, Предприемач
  • Изследвания и разработки в областта на защита на активи, Георги Желев, "КЕИТ" ЕООД
  • HutGrip, Иван Драгоев, Предприемач

Модератор: Нина Вучкова


Устройство за проследяване на изгубени вещи беше представено в Деня на предприемача в София

Устройство за проследяване на изгубени вещи беше представено на 17 октомври 2014 г. на 12-тия ежегоден форум за насърчаване на предприемачеството в България - “Европейски ден на предприемача 2014”, който се проведе в рамките на Европейската седмица на малките и средни предприятия на 16-ти и 17-ти октомври 2014г., в Интер Експо Център, гр. София. Baggi се прикрепя към личните вещи – портфейл или чанта например, а чрез мобилно приложение телефонът ги разпознава и сигнализира, когато бъдат забравени или изгубени. По този начин може да бъде предотвратена и кражба на ценни предмети. Собственикът може да определя зони за „засичане“ за загубените вещи в радиус от 10 до 60 метра, като при излизането на предмета от този радиус, телефонът подава сигнал. В случай, че човек не си спомня къде е оставил дадена вещ, може на карта да провери къде за последно се е намирала тя. Ако пък телефонът бъде изгубен, е достатъчно да бъде натиснат бутон върху устройството и апаратът сигнализира, независимо дали е с намалена сила на звука, с изключен звук и т.н. батерията на устройството издържа около 1 година, а приложението е разработено и за iOS, и за Android.


Продуктът, разработен от младите предприемачи Любомир Янчев и Недялко Недялков, ще се продава като допълнение към чанти, портмонета и т.н. във верига магазини за дамски аксесоари. Това става възможно благодарение на сътрудничеството с Офис за технологичен трансфер „Иновативен капитал“, създаден преди две години по ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“. По проекта специалистите от ОТТ „Иновативен капитал“ подпомагат изобретатели, учени и малки и средни предприятия в избора им на правилен бизнес модел, при планиране и организация на бизнеса, както и в сферите на правото, счетоводството, управлението на иновации и управлението на интелектуалната собственост.


ОТТ „Иновативен капитал“ консултира и други иновативни проекти, които също бяха представени днес пред инвеститори, предприемачи, представители на медиите и др. Сред тях е система за събиране на данни за моторни спортове, разработена от компанията „Диагностични системи и технологии“ (ДСТ). Електронни устройства събират информация от датчици, инсталирани върху състезателния автомобил и подават информация за поведението му на състезателния отбор. Тази информация позволява на механиците да направят нужните настройки, за да се извлече максималното от автомобила, а пилотът да прецени как оптимално да мине през отсечките в едно състезание. ДСТ внедрява cloud платформа в продукта си, която ще позволява следене на измерванията в реално време от всички членове на екипа и достъп до резултатите през мобилно устройство. Благодарение на ОТТ "Иновативен капитал", компанията установява партньорство с „Дунев Рейсинг“ за разработването на система за събиране на данни за моторните спортове.


Компанията „КЕИТ“ ООД представи технология за шифриране и маркиране с широк спектър от приложения, сред които маркиране на моторни превозни средства срещу кражба, защита на банкноти, паспорти, документи и ценни книжа срещу фалшификация, защита на стоки срещу фалшификация, маркиране на машини и машинни части и др. Офис за технологичен трансфер „Иновативен капитал“ оказва подкрепа на компанията за организиране на срещи с потенциални партньори, съдействие за контакти в Европа с клиенти и инвеститори.


Беше представена и игровизирана уеб платформа за повишаване на ангажираността на служителите, базирана на предизвикателства - Deed (www.ideedit.com). Тя позволява на компаниите да провеждат дейности, целящи подобряване на екипната и междуекипната комуникация, включване на екипа в решенията на компанията, получаването на постоянна обратна връзка между служители и мениджмънт с оптимални ресурси. Към настоящия момент към платформата имат интерес и бизнеси, и организации в сферата на образованието.


Офис за технологичен трансфер (ОТТ) „Иновативен капитал“, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Развитие на конкурентоспособността на българската икономика" 2007 - 2013, обединява изобретатели, предприемачи и потенциални бизнес партньори. 25 носители на иновативни идеи с висок потенциал за успех вече използват услугите на Офис за технологичен трансфер „Иновативен капитал“. Офисът организира за своите клиенти работни и индивидуални срещи, и мероприятия за представяне на иновативни разработки пред представители на бизнеса и технологични оценители. Тези мероприятия имат характер на форуми за осъществяване на връзка между бизнеса и носителите на иновативни идеи, подкрепяни от екипа на Офиса за технологичен трансфер. Всеки автор на иновативна бизнес идея може да се регистрира в онлайн платформата на ОТТ "Иновативен капитал" - http://tto-sofia.eu, да предостави информация за своя проект и да се възползва от услугите предлагани от Офиса за Технологичен Трансфер.

>>Обратно към програмата

Софийски Университет "Св. Климент Охридски", ФМИ